dnes je nedeľa,  26. jún 2022,  meniny má Adriana

PZP ? - článok

pridané: 28.4.2014 11:20

 Povinné zmluvné poistenie ako už samotný názov naznačuje je povinné zo zákona, no vieme však na čo všetko máme v rámci PZP nárok? Zo zákona je PZP definované ako poistenie zodpovednosti za škodu prevádzkou motorového vozidla za škody nielen na automobile, ale aj na zdraví, nákladov pri usmrtení, ďalej škody spôsobené poškodením, zničením, odcudzením alebo stratou veci, ušlého zisku, atď.  Čo to konkrétne znamená?

 Z PZP máte nárok na náhradu škody nielen za Vaše zničené auto, no aj na náhradu za poškodenie zdravia na čo veľmi veľa ľudí pri vybavovaní poistnej udalosti zabúda. Ak Vám vznikla škoda na zdraví zo zákona o PZP máte nárok na náhradu škody, no ak si ju nepýtate poisťovňa ušetrila.  Vyriešenie poistnej udalosti je veľmi časovo náročné, preto je  vhodné, ak pri jej vybavovaní  požiadate o pomoc odborníka, ktorý Vám objasní na čo všetko máte nárok..


Nie je PZP ako PZP!

O PZP, s ktorým sa každý vodič určite už stretol, niečo vieme, no vieme aký je rozdiel medzi jednotlivými poisťovňami? Zákon ustanovuje čo má poisťovňa pri poistnej udalosti plniť a čo zasa nie a dokonca zákon stanovuje aj výšku minimálnych súm. Pre škody na zdraví prípadne smrť je to 5 000 000EUR a 1 000 000EUR pri škode na majetku a ostatných škodách. Tento minimálny limit musí mať každá poisťovňa, no niektoré ponúkajú aj vyšší variant krytia samozrejme za vyššiu cenu. Tá by nemala zohrávať pri rozhodovaní, aké PZP budem mať, najdôležitejší vplyv. Skôr je potrebné sa pozrieť, čo dostanem za platbu, ktorú poisťovni platím? Poisťovne už dnes ponúkajú množstvo možností a bonusov pre svojich klientov od pripoistenia čelného skla, úrazového poistenia posádky, dokonca stret so zverou a mnoho iných. Čo je okrem iného dôležité je to, za ako rýchlo sa po autonehode dostanem k peniazom? A tu nastáva zvyčajne podstatný rozdiel. Z mojej skúsenosti je to tak, že tam, kde človek platí málo to trvá dlhšie ako pri opačnom prípade. Nezabúdajme na fakt, že ak spôsobím škodu, z môjho PZP sa plní aj posádke môjho vozidla. Často krát vozíme vo svojich autách svojich najbližších a vtedy nie je jedno či peniaze na ich liečbu prídu z nášho PZP do niekoľko dní, alebo o niekoľko mesiacov. Rýchlosť poistného plnenia môže podstatne napomôcť ku kvalitnejšej liečbe, preto sa nemôžeme pozerať vždy iba na cenu.

 


 

počet zobrazení: 3 559
počet hlasov: 0
kategória: Rôzne